Główni partnerzy handlowi Polski

Jakie kraje są głównymi partnerami Polski w handlu międzynarodowym?

Artykuł dodany prze italonia

Handle międzynarodowy dzięki partnerstwu we wspólnocie europejskiej jest niezwykle efektywny. Sprawna wymiana towarów i usług sprawia, że śmiało możemy mówić o tym, że handel kwitnie w najlepsze. Co więcej, w tym aspekcie wiele do powiedzenia ma nasz kraj, który jest głównym eksporterem wielu towarów. Jednak jacy są główni partnerzy handlowi Polski?

Polska potęga w handlu zagranicznym

Mówiąc o handlu międzynarodowym, tak naprawdę mało kto mógł się spodziewać tego, że nasz kraj będzie odgrywał w nim tak znaczącą rolę. Okazuje się, że to właśnie Polska jest główny eksporterem jabłek, ziemniaków, a także i zbóż w Unii Europejskiej. Oczywiście w zamian za to nasz kraj importuje głównie produkty mięsne, a także nowe technologie. Niemniej jednak znaczenie Polski na arenie międzynarodowego handlu w ostatnim czasie znacznie wzrosło. Śmiało można więc powiedzieć, że Polska stała się swoistą potęgą w handlu zagranicznym, zarówno jeśli chodzi o import jak i eksport towarów.

Jakie kraje są naszymi największymi partnerami handlowymi?

Międzynarodowy handel opiera się głównie na relacjach partnerskich. Główni partnerzy handlowi Polski to między innymi:

  • Włochy- 5,4% eksport, 8.3% import;
  • Rosja- kurs wymiany obejmował 2,9% i 8,8%- w obliczu działań wojennych Rosja jednak nie pełni już roli głównego partnera w handlu międzynarodowym i została z niego wykluczona;
  • Francja- eksport na poziomie 5,4% zaś import na poziomie 6,8%;
  • Wielka Brytania- eksport 5,0% zaś import 4,2%;
  • Holandia- eksport 4,7% zaś import 3,6%.

10-07-22

Copyright b2bitaliapolonia.com, 2022